Psiko Sosyal Hizmet


Imdat Artan

Fen ve matematik gibi bilimler çok daha eski tarihlerden beri çalışılıp geliştirilmesine rağmen toplumbilim, psikoloji, sosyal antropoloji ve diğer ara sosyal bilimler oldukça yenidir. Yine de gelişmeler çok hızlı yaşanmaktadır. Özellikle teknolojik gelişmeler ve insanoğlunun doymak bilmeyen sahipolma ve hükmetme arzuları onu çok hızlı bir şekilde tüketime zorlamaktadır. Var olan herşeyin çok hızlı tüketildiği günümüzde bu tüketime paralel olarak insanoğlu yalnızlaşmakta, daha çok bireyselleşmektedir. Kahvehaneler yerlerini internet kafelere, dosktluk ağları yerlerini internet üzerinden sanal ağlara bırakmaktadır. Günlük gazeteler yerlerini internet gazeteciliğine bırakırken televizyonlar ve diğer medya, hatta haber ajasları bile çalışmlarının önemli bir kısmını internet üzerinden yürütmektedirler. Evlere çok hızlı giriş yapan bilgisayar ve internet dolayısı ile hemen hemen herkes bir şekilde bilgiye internet üzerrinden ulaşmaktadır. Hatta geçenlerde bir arkadaşımla sohbetimiz sırasında şöyle diyordu: İnternet bütün devrimlerin üstünde bir devrim oldu, çünkü sadece bir toplumu etkilemiyor artık, dünyanın herhangi bir yerinden bir anda bütün dünyaya anında ulaşabiliyorsunuz. Evet bu durumu ne hiç bir devrimci ne de hiç bir mucit tahmin edemezdi.

          İletişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte insanlar geçmişte olduğundan çok daha fazla ve çok daha hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabilmektedirler. Özellikle bilgi alanının sınırsızlızlığı ve karmaşıklığı göz önüne alındığında bilgilerin tümünü alıp işlemek, bundan anlamlı ve yararlı sonuçlar çıkarmak insan yaşamı ve bu yaşamın verimlilik süresi göz önüne alındığında çok sınırlı kalmaktadır. Dolayısıyla en azından kendi meslek alanımızda insanlara kendileri ve toplum yararına olmak üzere kullanabileckleri pratik bilgileri 'Türkçe' olarak paylaşmayı amaçlıyoruz. Lütfen görüş ve eleştirilerinizle siz de katkılarınızı esirgemeyiniz. Haziran - 2010

Imdat Artan

  Site içi arama

Imdat Artan


 

Ziyaretçilerimizin Kaleminden

 © All Rights Reserved. © Sitemizdeki yazılar ve diğer media hiçbir şekilde link verilmeden ve olur alınmadan kullanılamaz.